ד"ר באך ראה קשר הדוק בין מצבם הרגשי של מטופליו לבין המחלה ממנה הם סבלו. הוא האמין כי מחלה היא תוצאה של קונפליקט בין נפש האדם (Mind) לנשמתו (Soul). כל עוד האדם לא יגיע לסיבה האמיתית לסבלו, לאותו קונפליקט שמתקיים בין שני רבדים אלה, אזי אותה מחלה תמשיך להתקיים בתוכו ותחולל נזקים. סיסמתו הייתה: "טפל באדם ולא במחלה".

הפרעות קשב וריכוז

מצבים של הפרעות קשב וריכוז יכולים להיות תוצאה של דברים עמוקים יותר שהצטברו אצל אותו מטופל ומתבטאים כסימפטום של קשיים בנושא קשב וריכוז. לכן, כשמגיע אליי ילד או מבוגר שמתלונן על קשיי קשב וריכוז, אבקש ממנו לתאר לי בדוגמאות כיצד העניין מתבטא אצלו, ואתחיל לאזן את כל המקומות הדרושים על מנת שחולשותיו של המטופל תטופלנה ותכונותיו החזקות יבואו לידי ביטוי בחייו.

לדוגמא: מטופל שידווח על קושי להתרכז בשל רעשים – דבר זה ילמד אותי שישנה כאן רגישות יתר של אותו מטופל לכל הסובב אותו, ייתכן בגלל רעשים ואף טראומה שחווה בעברו – תמצית Walnut נהדרת לאיזון מצבים כאלה, בשילוב עם פורמולת תמציות המותאמת למטופל.

אותה רגישות יתר יכולה להוביל למצב בו מטופל לא יצליח "לסנן" את מכלול הרעשים מבחוץ, מה שעלול לגרום לו להתנתק, ולו כדי שיוכל לשאת את מכלול הגירויים החיצוניים. מצב הניתוק הזה גורר איתו חוסר ריכוז, שכחה, חולמניות וקושי בהתארגנות – מה שיצביע על תמצית Clematis.

בדיוק אותה רגישות יכולה לגרום למטופל אחר עצבנות, חוסר מנוחה, חוסר שקט בגוף כי אין מערכת "הגנה" והכול פרוץ – זה מתיש ויוצר מצב של חוסר סבלנות – תמצית  Impatient תאזן את המצב.

לפי הדוגמא לעיל, ניתן להבין שכל אחד יגיב באופן שונה לאותו מצב. אותה רגישות יכולה ליצור אצל אחד חולמנות, אצל שני עצבנות ואצל שלישי ייתכן שילוב של שניהם. לכן, הטיפול יינתן בהתאם לחוויה הסובייקטיבית של המטופל המובילה לחוסר איזון בחייו.

הטיפול בפרחי באך פוגש כל אדם ואדם במקום האישי שלו במסע חייו, ע"פ יכולותיו האישיות.

תמציות הפרחים הנהדרות אינן גורמות לתופעות לוואי כלשהן, ניתן לשלבן עם טיפול תרופתי וכל טיפול אחר מכיוון שהן תומכות בטיפול עמוק במטופל ומעודדות ריפוי ברמות גוף – נפש – רוח / חשיבה.