משמעות השם: ארומה = ניחוח, תרפיה = טיפול. באנגלית: Aromatherapy.

"ארומתרפיה", שם כולל למספר אסכולות טיפול הוליסטיות בהן משתמשים בשמנים אתריים (נקראים גם שמנים ארומטיים או חיוניים. באנגלית: Essential Oils) כדי לטפל במצבי חולי שונים, להפיג כאבים ומתחים, להרגיע את הנפש ולשפר ריכוז. תחילתה של הארומתרפיה במצרים הקדומה, ממנה פשטה להודו ובעשורים האחרונים – למערב. כיום התפתחו אסכולות טיפול מגוונות. במקביל לארומתרפיה לשימוש ביתי, קליני ורוחני התפתחה ארומתרפיה מדעית וברחבי אירופה רופאים קונבנציונליים נותנים שמנים אתריים כתרופות מרשם בפיקוח רפואי.

האם שמנים אתריים משפיעים?

כאשר מטופל שואף אוויר ובו מולקולות שמנים אתריים נדיפים קורה תהליך פיזיולוגי מעניין. קולטני הריח שבאף המטופל פוגשים את אותן מולקולות ומעבירים את המידע למערכת הלימבית של המוח. למערכת הלימבית תפקידים חשובים מאוד בגופנו. המערכת הלימבית אחראית על רגשות ומשום כך ניתן להסביר את מסוגלותם של השמנים האתריים לעורר ולגעת ברגשות. המערכת הלימבית אחראית על ייצור הורמונים בגופנו. המערכת הלימבית אחראית על מערכת העצבים ומערכת החיסון שלנו. שמנים אתריים נספגים למחזור הדם ומסוגלים להשפיע על כל תא ותא בגופנו.

לכן, למרות שעדיין לא נחקרה הארומתרפיה כראוי, יקל עלינו לקבל את טענת המטפלים להשפעת הארומתרפיה על הרוח, על הנפש ועל בריאות הגוף.

ישנם עשרות שמנים, חלקים יקרים יותר וחלקם פחות. לכל שמן כמה תכונות. מטפל מיומן מכיר היטב את תכונות השמנים ומתאים תערובות סינרגטיות אופטימליות למצב הרפואי והרגשי של המטופל.

שימושים נפוצים לשמנים אתריים

  1. עיסוי: שמנים אתריים פופולריים במגוון שיטות עיסוי ומגע. המטפל מכין תערובת שמנים אתריים בשמן בסיס ומעסה אזור נבחר, כואב או מתוח.
  2. אידוי: הבערת שמנים במבער המיועד לכך להפצת ניחוח האדים בחלל החדר וליד מיטת חולה.
  3. אמבט: טפטוף שמן במי אמבט חמימים לנידוף וספיגה למחזור הדם דרך נקבוביות העור.
  4. הרחה: שאיפה ישירה מבקבוקון שמן יעילה במיוחד במחלות דרכי הנשימה ומערכת העיכול.
  5. אינהלציה: טפטוף שמנים לקערת מים חמים ושאיפת האדים כשהפנים רוכנות מעל לקערה. טיפול מומלץ ויעיל במחלות דרכי הנשימה ולניקוי נקבוביות העור.
  6. קומפרסים: הצמדת רטיות חמות ספוגות בשמנים על העור יעילה לכאבי פרקים ולטיפול בכאב.
  7. שטיפה וגינלית: שטיפה חיצונית ופנימית במקרי פטרת ומחלה זיהומית.
  8. שטיפת פה: שטיפה וגרגור למטרת טיפול באפטות, ניקוי חניכיים, מניעת זיהום והחלמה מניתוח בפה.