כוסות רוח בראי הרפואה הסינית

כוסות רוח (באנגלית: Cupping therapy) היא שיטת טיפול עוצמתית ויעילה בת אלפי שנים המהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית המסורתית.

בכתבי הרפואה הסינית העתיקים ביותר מופיעים ציורים המתארים טיפול בכוסות רוח: חולה המטופל ע"י רופא בכוסות רוח. טיפול בכוסות רוח היה נפוץ בתרבויות וארצות רבות, ביניהן: סין, תאילנד, רוסיה, קוריאה, הודו, וייטנאם וברחבי אירופה. ככל שהרפואה המערבית הלכה והתפתחה כך ירדה קרנו של הטיפול עתיק היומין. כיום, טיפול בכוסות רוח עדיין מקובל ונפוץ ברחבי סין וכן ברחבי ארה"ב, ולא בכדי. בשנים האחרונות התפתח קאמבק לכוסות רוח ברחבי העולם המערבי.

למה "רוח"?

למילה "רוח" יש משמעות רחבה בפילוסופיה וברפואה הסינית. על-פי הרפואה הסינית אחד ממחוללי המחלה העיקריים היא "רוח חיצונית" או "רוח פנימית". כולנו יכולים להיות חשופים לרוח חיצונית קרה או חמה שפולשת לגוף וגורמת לנו להיות חולים. לדוגמא: התקררות. רוח פנימית קשורה לאנרגיית הכבד ועלולה לגרום למגוון מחלות, כגון: מגרנות, סחרחורות וורטיגו, שבץ ודלקות פרקים.
כשמטופל סובל מכאבים בגוף נוצרת סטגנציה אנרגטית. ישנם כאבים הנובעים מחדירת רוח קרה או חמה לגוף העלולים לפגוע בזרימת הצ'י והדם, ליצור תקיעות וכאב. חסימת צ'י עלולה להוביל למצב מחלה. במצבים שכאלה כוסות הרוח מניעות שואבות את האנרגיה התקועה באזור ומעודדות זרימת צ'י ודם תקינות למקום הכאב.

למה לא כוסות רוח?

הסיבה העיקרית לדחיית טיפול מסורתי זה ע"י בנות המין היפה בעולם המערבי היא ההמטומות – הכתמים בשלל צבעים שנוצרים במהלך הטיפול בשל שטפי דם שטחיים אשר חולפים לחלוטין בתוך שלושה ימים עד שבוע ימים.
סיבה נוספת היא כמובן הפתגם הידוע: "כמו כוסות רוח למת", שכוונתו: לעשות משהו לא מועיל כמו טיפול חסר תוחלת באדם מת, והסטיגמה שנוצרה בגינו.
עד כה לא נערכו מחקרים מקיפים על יעילות הטיפול ואין הוכחה מדעית להשפעת כוסות רוח על מצבי מחלה, מלבד עדויות בנות אלפיים של מטופלים ברחבי העולם המערבי.

האם טיפול בכוסות רוח יעיל?

טכניקת הטיפול בכוסות רוח מורכבת אך אינה מסובכת למטפל מיומן. הטיפול עצמו מהנה, לא כואב, מרגיע ובטוח ותוצאותיו החיוביות מהירות למדיי.
כוסות רוח ממריצות את הצ'י והדם בגוף ומחזקות את מערכת החיסון. לכן, זמן טוב למטופל בריא הוא לקראת החורף. אצל אדם חולה כוסות הרוח יזרזו תהליך החלמה וסילוק מחוללי מחלה שחדרו לגוף.
אם המטופל שלנו הגיע מקורר כהוגן, כוסות הרוח ישאבו את הרוח הקרה והתסמינים שלה החוצה, מחממות את הגוף ומובילות אותו לריפוי מהיר.

אם המטופל שלנו הגיע כשהוא סובל מכאבי כתפיים וצוואר כתוצאה מתקיעות אזורית או מתח או רוח חמה, כוסות הרוח ישאבו את הסטגנציה, יעודדו זרימה תקינה של צ'י ודם והתקיעות תשתחרר.

באילו מצבי מחלה מתאים לטפל באמצעות כוסות רוח?

√ מערכת הנשימה: התקררויות, דלקות, שיעול עם ליחה, שיעול אלרגי, אסטמה, בעיות נשימה
√ כאבי גב
√ פריצות דיסק
√ כאבי צוואר
√ כאבי כתפיים: כתף קפואה (frozen shpulder), דלקות וקרעים בגידים של הכתפיים, ועוד
√ כאבים ראומטיים, ארטריטיס, דלקת פרקים
√ כאב אקוטי בשרירים ובגידים
√ שרירים נוקשים וכואבים, מתח ותחושה של "תפוס"
√ מערכת העיכול: גזים, כאבי בטן, עצירות, שלשולים
√ חולשה ותשישות כללית
√ פציאליס (שיתוק חלקי של שרירי הפנים)

מאלו חומרים עשויות כוסות רוח?

מטפלים משתמשים במגוון כוסות רוח שעשויות מחומרים ומגדלים שונים. כוסות הרוח השכיחות והנפוצות יותר כיום עשויות מזכוכית עבה עם שוליים מעוגלים בכדי להגן על עורו של המטופל בזמן הטיפול. יש כוסות מבמבוק, מסיליקון ואף מפלסטיק.
בכוסות מזכוכית משתמשים באש ובאלכוהול על-מנת ליצור אפקט ואקום.
בכוסות מפלסטיק משתמשים במשאבה ידנית השואבת את האוויר מתוך הכוס.
בכוסות מסיליקון מייצרים שאיבה ע"י לחיצות על הכוסות ושחרור עד שנוצר ואקום והעור נשאב אל תוך פנים הכוס.

מהלך הטיפול

הטיפול מתבצע ע"י מטפל מיומן בלבד לאחר תשאול והיכרות עם הסינדרום הרפואי של המטופל.
מורחים את האזור המטופל בשמן בסיס איכותי, מצמידים כוס רוח המיועדת לכך (יש מגוון טכניקות שלא כאן המקום להרחיב עליהן) במטרה ליצור פעולת שאיבה, יניקה וואקום הגורם לשבירת נימי דם קטנים בעור ולהגברת זרימת הדם לאזור המטופל. העור שבתוך הכוס נשאב אל תוכה וצבעו הולך ומשתנה. נוצרת תנועת צ'י ודם מהפנים לחוץ וחימום.
יש שהמטפל ינוע עם הכוס הצמודה על פני הגוף כשהכוס נשארת צמודה בוואקום לעור, ויש פעמים שהמטפל יבחר להשאיר את הכוסות קבועות על פני הגוף.